top of page
dişlik1.png

Gece plağı, diğer adıyla koruyucu dişlik veya kullanım maksadı değiştiğinde aldığı isimle anmak gerekirse sporcu dişliği; dişlerin darbe ve baskıya karşı korunması maksadıyla kişiye özel olarak hazırlanan bir araçtır. Bu tür dişlikler değişik amaçlara hizmet eder ve genellikle her yaştan hastada kullanılması önerilir. Klinik ortamda diş hekimlerince hastanın çene ve diş yapısının ölçüsü alınarak laboratuvar ortamında hazırlanır.

 

Piyasada satılan fabrikasyon dişlikler yerine, diş kliniklerinde profesyonel ve alanında uzman personel tarafından kişiye özel olarak hazırlanan koruyucu dişliklerin kullanımı önemlidir. Çünkü profesyonel dişlikler, diş hekimleri tarafından hastanın çene ve diş yapısına uygun olarak, uygulanan kuvvetin baskı noktaları ve dağılım göz önünde bulundurularak hazırlanır.  Fabrikasyon dişliklerde kuvvet dağılımını kişiye özel olarak ayarlamak mümkün olmadığından eklem sorunları yaşanabilir. 

Koruyucu dişlik kullanımının nedenleri

• Spor ve hareketli aktiviteler sırasında dişleri, dili ve yanakları darbe ve ısırmaya karşı korumak 

 

• Özellikle gece uyurken dişleri sıkma ve gıcırdatma alışkanlıklarına karşı korumak.

Bakım ve temizlik

Dişliklerin bakım ve temizliği basittir. Yumuşak kıllı bir diş fırçası ve soğuk su kullanarak her kullanımdan önce ve sonra yıkamanız gerekir. Zaman zaman, soğuk su ve sabunla temizleyin. Kullanılmadığı zaman, koruyucu dişliğinizi hava alan sağlam bir kutuda saklayın. Bükülmesine ve şekil bozukluklarına neden olabilecek sıcaklığa maruz bırakmayın.

Kimler koruyucu dişlik kullanmalıdır?

 

Çenenin ve dişlerin darbeye maruz kalabileceği, mücadele içeren spor veya hareketli aktivitelere katılanların dişlik kullanması önerilir. Basketbol, futbol, hentbol, dövüş sanatları, vb. sporlarla uğraşanların dişlik kullanması dişe bağlı yaralanmaları engeller. Bu durum çocuklar için de geçerlidir. 

 

Diş sıkma ve gıcırdatma alışkanlığı olanların dişlik kullanmaları gerekir. Bu alışkanlıklar zamanla dişlerin aşınmasına ve geri dönüşü olmayan hasara neden olabilir. Gece dişlikle uyumak, dişleri bu istenmeyen yan etkilerden koruyabilir. 

koruyucu_dişlik_2.png

Koruyucu dişlik yaptırma süreci

 

Profesyonel bir koruyucu dişlik yaptırma süreci basittir. Diş hekiminiz ilk ziyaretinizde dişlerinizin ölçüsünü alacak ve amacına uygun malzeme ile laboratuvarda üretimini yaptıracaktır. Diş sıkmayı engelleme maksadıyla yapılan dişliklerde genellikle 1 mm sert levha kullanılırken sporcu dişliklerinde 2 mm kalınlığında yumuşak levha kullanılmaktadır. Laboratuvarda, sadece birkaç saat içinde size özel dayanıklı ve rahat koruyucu dişliğinizi hazırlanacak ve diş hekiminize teslim edecektir. Hekiminizin söylediği zaman dişliğinizi klinikten teslim alabilirsiniz. 

Gece Plağı / Koruyucu Dişlik / Sporcu Dişliği
Mart 2024 Fiyatı 1000 TL
(Nakit Ödemede Geçerlidir.)

bottom of page