top of page
dental bridge crown.png

Köprü ve kaplamalar, eksik veya zarar görmüş dişlerin tamamlanması ve tedavisi için hastaya özel olarak tasarlanan ve takılan diş protezleridir. 

 

Köprüler, eksik dişler nedeniyle oluşan boşlukları doldurmak için yapılır ve boş alana komşu sağlam diş köklerinden destek alınarak, bu dişlere veya hazırlanan kuranlara sabitlenir. 

 

Kronlar, sağlam durumdaki doğal diş yapıları veya implantların üzerine sabitlenir. Doğal dişlerin üzerine sabitlenen kronlar kaplama adıyla bilinir. Hem kronlar hem de köprüler diş hekimi tarafından yapıştırılır ve hasta tarafından sökülemez. Köprü ve kaplama tedavisi olan hastalar, doğal ve sağlıklı dişlerin işlevini ve görünümünü elde eder ve güzel bir gülümsemeye kavuşabilir. 

Köprü yaptırma nedenleri

 

Köprüler; 

   • Eksik dişlerin boşluğunu doldurur.

   • Yüz formunu ve estetiğini korur 

   • Eksik dişlerin yanında bulunan dişlerin boşluğa doğru kaymasını engeller. 

   • Yeme ve konuşma yeteneğini geliştirir

 

Tedavi sonrası bakım kuralları

 

Dişleriniz, köprü ve kaplama işleminden sonra iyileşmek için biraz zamana ihtiyaç duyacaktır. Bu nedenle tedavi sonrasında bir süre hassasiyet yaşanması normaldir. Özellikle sıcak ve soğuk hassasiyeti olabilir. Ayrıca, tedavi edilen bölgeyi çevreleyen diş etlerinde ağrı olabilir, ancak bu ağrının birkaç gün sürmesi beklenir ve bu dönemin ağrı kesici ile daha rahat geçirilmesi mümkündür. 

Köprü ve Kron (Kaplama)

bottom of page