top of page
292526-P6RIGC-493.JPG

Süt dişleri

Süt dişleri, bebekler 6 ila 12 aylıkken patlamaya başlar ve yaklaşık üç yaşına kadar sürmeye devam eder. Bu süre zarfında, diş etlerinde yanma, kaşıntı ve ağrı olabilir. Diş çıkaran çocuğunuzun rahatsızlığının giderilmesine yardımcı olmak için, diş etlerine temiz olmak şartıyla parmak ya da soğuk, ıslak bir bez sürterek diş etlerini yatıştırmanızı öneririz. Ayrıca diş etlerini kaşıma maksatlı aparatlardan da kullanabilirsiniz. Süt dişleri, çocukluk dönemi boyunca düşer ve kalıcı dişler çıkar. Kalıcı dişler, 6 yaşında çıkmaya başlar, 21 yaşına kadar devam eder. Yetişkinler 28 daimi dişe sahiptir. Yirmilik dişlerle birlikte bu sayı 32’ye kadar çıkabilir. 

 

Ağız ve Diş Temizliği Alışkanlığı

 

Çocuğunuzun süt dişleri sürerken, iki haftada bir kontrol etmeli ve çürüme belirtisi olabilecek çizgi ve renk bozukluklarını tespit etmelisiniz. 

 

Şekerli yiyecek ve içecekler dişlerin çürümesine neden olur, bu nedenle yeme, içme sonrası çocuğunuzun dişlerini fırçalamasını sağlamalısınız. Yeterli ağız ve diş hijyeni için günde ikikez fırçalamanızı öneririz.

 

Çocuklara diş fırçalama alışkanlığı kazandırmak için diş fırçalamayı eğlenceli hale getirmelisiniz. Diş fırçalama çocuğunuzun ilk dişi gelir gelmez başlamalıdır. Bebeğin dişleri patladığında, ebeveynler  yumuşak kıllı bir diş fırçası ile dişleri fırçalamalıdır. İki yaşından küçük çocuklar için, diş hekiminiz tarafından tavsiye edilmedikçe, florürlü diş macunu kullanmayın. 

 

Diş ipi kullanımı da ağız hijyeni alışkanlıklarının bir parçasıdır. Çocuğunuzun dişlerini diş ipi kullanarak temizlemesi için doğru zamanın gelip gelmediğini diş hekiminizle görüşerek belirleyebilirsiniz. 

 

Diş Çürümelerini Önlemede Düzenli Kontrolün Önemi

Diş çürümesi, yeme içme sonrası ağzınızda kalan ve aside dönüşen sonuçta da dişlerinize zarar veren şekerler nedeniyle oluşur. Diş çürümeleri basit bir şekilde ağız ve diş temizliğine dikkat edilerek önlenebilir. Ama maalesef çocuklarımızın çoğunluğunun diş fırçalama alışkanlıkları yeterli seviyede değildir. Ayrıca gelecekte oluşabilecek sorunların tespiti ve zamanında önlem alınması için 6 ayda bir diş hekimince kontrol edilmesi faydalı olacaktır. Sonuç olarak, düzenli diş hekimi muayenesi ile birlikte fırçalama ve diş ipi kullanma diş çürüklerini önemli ölçüde engeller. 

Florür Uygulamaları

Florür uygulamaları, çocuğunuzun dişlerinin çürümesini önlemenin güvenli ve etkili bir yoludur. Florid çocuğun diş yüzeyine uygulanır ve dişlerin güçlenmesine yardımcı olur. Ayrıca, diş renginde ve akışkan bir tür dolgu olan “fissür sealants” da çürümeyi önlemek için çocukların dişlerinin ısırma yüzeylerine uygulanır.

çocuk1.png

Çocuk Diş Bakım ve Tedavilerinin Pediatrist Hekim Tarafından Yapılmasının Önemi

Çocuklar küçük birer yetişkin değildir. Diş muayenesi sırasında çoğu yetişkinin bile bazen gösteremediği sabır ve işbirliğini çocuklardan beklemek doğru olmaz. Pediatrist hekimlik sadece medikal anlamda çocuk dişleri ile ilgili uzmanlaşmak demek değil aynı zamanda da çocukların muayene ve tedavi sırasında rahat hissetmesi için nasıl yaklaşmak gerektiğini bilmektir.  Bu nedenle, genel diş hekimleri de çocuk tedavilerini yapabiliyor olsa da pediatri alanında uzmanlaşmış bir hekim çocuğunuza daha iyi bir diş tedavisi sunabilir. 

 

Kliniğimizde görevli uzman ve deneyimli pediatrist hekimimiz çocuklara üst düzey diş bakımı ve tedavisi hizmeti vermektedir. 

anasayfa4.png

Çocuklarımı Fırçalamaya Nasıl Teşvik Edebilirim?

​- Örnek Olun

“Ağaca çıkan keçinin dala bakan oğlağı olur” şeklinde bir atasözümüz vardır. Çocuklar büyüklerinden etkilenir, onları kendilerine örnek alırlar. Bu yüzden çocuklara diş fırçalama alışkanlığı kazandırmak için mutlaka siz fırçalayarak ona örnek olmalısınız. Ayrıca, bunun eğlenceli ve faydalı olduğunu hissettirmelisiniz. 

​- Ödüllendirin

Çocuğunuza dişlerini her fırçaladığında küçük bir ödül verin. Çıkartmalar çok iyi ödül olabilir. 

​–Eğlenceli Diş fırçası ve Diş Macunu

Çocuğunuzla birlikte alışverişe gidin ve eğlenceli, renkli çocuk diş fırçası ve aromalı diş macunu satın alın. Diş ipi alışkanlığı için de renkli diş ipi alabilirsiniz.

Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği)

bottom of page