top of page
yirmilik diş1.png

Yirmilik dişler, alt ve üst çenenin sağlı-sollu en geri bölgesinde çıkan son 4 diştir. Genellikle 17 - 25 yaşları arasında sürerler. İdealde bu dişler komplikasyon olmadan çıkarlar ancak gerçekte insanların çoğunun en az bir yirmilik dişi gömülüdür. Bu dişler diş etinden sorunsuz çıksa bile diğer dişleri sıkıştırarak veya uygun olmayan bir açıyla büyüyerek ileride istenmeyen durumlara neden olabilirler. Bu nedenle birçok insan yirmilik dişlerini; enfeksiyonu, dişlerde sıkışmayı ve diğer komplikasyonları önlemek amacıyla çektirmeyi seçer.

 

Yirmilik dişler, henüz herhangi bir probleme yol açmamış olsalar bile çekilmesi gerekebilir. Sorunsuz olarak çıkan yirmilik dişler bile çürümeye karşı hassas olabilir. Yirmilik dişler ağızın en gerisinde bulunduğundan fırçalama ve diş ipi kullanımı zordur. Temizliğinde zorluk yaşanan bu dişlerdeki komplikasyonlar genç yaşta ortaya çıkmasa bile, orta yaş üstü yetişkinlerde sorunlara neden olabilir.  

 

Yirmilik Dişlerin Çekilmesi Gereken Durumlar

 

Bir veya daha fazla gömülü yirmilik dişiniz varsa veya yirmilik dişlerinizin tamamı çıkmış olsalar bile yeterince temizlemede güçlük çekiyorsanız yirmilik dişlerinizi çektirmeniz gerekebilir. Yirmilik dişlerle ilgili gömülü dişiniz olup olmadığını, yandaki dişlere zarar verme durumunu, çürüme belirtilerini, diş eti hastalıklarını veya diğer komplikasyonları diş kliniğinde yaptıracağınız bir muayene ve alınacak röntgen ortaya çıkaracaktır. 

yirmilik diş2.png

Yirmilik Diş Çekim Süreci

Çekim işleminin zorluk derecesine ve diş tedavisine karşı genel tutumunuza göre lokal anestezi mi sedasyon mu uygulanacağına doktorunuzla birlikte karar vereceksiniz. Operasyon boyunca hiçbir ağrı hissetmeyeceksiniz. Dişler çıkarıldıktan sonra, diş etlerinize dikiş atılarak çekim yeri kapatılacaktır. Eğer çekim işlemi sedasyonla yapılırsa operasyondan sonra araç kullanmanız doğru olmayacağından sizi eve götürmek için bir sürücüye ihtiyaç duyabilirsiniz. 

Yirmilik Diş Çekim Fiyatı

Yirmilik diş çekim fiyatı çekimin zorluk derecesine göre belirlenmektedir. Tam olarak sürmüş, yarı gömülü, tam gömülü, tam gömülü ve devrik dişlerin çekim yöntemi ve buna bağlı olarak fiyatı değişmektedir. Whatsapp veya telefonla bize ulaşarak güncel ve daha detaylı bilgi alabilirsiniz. 

Yirmilik Diş Çekimi

bottom of page