top of page
Takıp çıkarmalı protez1.png

Halk arasında “takma diş” olarak bilinen takıp çıkarmalı protezler, diş kayıpları nedeniyle yaşanan yeme, konuşma gibi işlev bozuklukları ile görüntü sorunlarını gidermek üzere tasarlanmış çıkarılabilir diş protezleridir. Eksik dişlerin bıraktığı boşlukları doldurmak için binlerce yıldır değişik türlerde protez kullanılmıştır. Ancak günümüz protezleri hem kullanım açısından hem de bakım kolaylığı açısından çok daha gelişmiştir. Protezlerin çoğu, diş eti görünümündeki plastik esaslı tabanlara takılan yapay dişlerden oluşur. Protezler, bir veya daha fazla eksik dişin boşluğunu kapatmak üzere tercih edilebildiği gibi tüm dişlerin yerine “total protez” olarak adlandırılan komple set olarak da kullanılabilir. 

 

Takıp çıkarmalı protezler; kullanım kolaylığı, işlevsellik ve rahatlık açısından implantla karşılaştırıldığında tercih edilmezler. Ancak, hastanın çene yapısı, genel sağlık durumundaki sorunlar, kemik ve diş eti doku eksikliği gibi nedenlerle implant tedavisi uygulanamıyorsa veya ekonomik nedenlerle implant tercih edilmiyorsa bütçe dostu pratik bir çözüm olarak takıp çıkarmalı protezler tercih edilir. 

 

Takıp Çıkarmalı Protezin Bakımı

 

Protezleriniz, kişinin kullanım ihtiyaçlarına ve gülüşüne uyacak şekilde özel olarak tasarlanır. Ancak yanlış veya eksik bakım protezinizin şeklinin bozulmasına neden olabilir. Takıp çıkarmalı protezler, şeklini korumak için nemli veya ıslak tutulmalıdır. Protezlerin yemekten sonra yıkanmalı ve günde bir kez yumuşak bir biçimde temizlenmelidir. Ayrıca gece boyunca protez ıslatma solüsyonunda bekletilmelidir. Bu, protezlerinizin temiz ve lekesiz olmasını sağlayarak, sonuçta gülümsemenizin iyi görünmesine yardımcı olur. 

Protezin hazırlanma süreci

 

Protez diş kullanmadan önce diş etlerinin buna hazır olması gerekir.  Protez hazırlanması için ölçü almadan ve kullanımına başlanmadan önce diş çekimi gerçekleşmiş ise çekilen dişin yerinin iyileşmesini beklemek gerekir. Daha sonra diş hekiminiz, tamamen iyileşmiş diş eti ve altındaki destekleyici çene kemiğine ait ölçüyü alacak ve ihtiyacınız olan protez, diş laboratuvarında hazırlanacaktır. 

takıp çıkarmalı protez2.png

Takıp Çıkarmalı Protez Kullanımı

Protezler hazırlandıktan sonra kullanıma başlanabilir. İlk bir iki haftada protezle ilgili hissedilen ufak sorunları gidermek üzere hekiminiz tarafından ayarlama yapılacaktır. Bu uyum sürecinde proteziniz size göre ayarlanırken siz de protez kullanmaya alışacak, protezi yerinde tutmak için dilinizi ve çene kaslarınızı nasıl kullanacağınızı öğreneceksiniz. Ayrıca başlangıçta protez nedeniyle ufak bir rahatsızlık, tahriş ve ağrı hissedebilirsiniz. Belli bir alışma süresinden sonra protezinizi rahat biçimde kullanabileceksiniz.

Takıp Çıkarmalı Protezler

bottom of page